Znani autorzy pochodzący z Polski

Nie można powiedzieć, że polska literatura jest uboga. Wręcz przeciwnie – możemy pochwalić się wieloma wybitnymi nazwiskami, które zyskały sławę na przestrzeni lat. Nie tylko nasi rodacy cieszą się z dokonań naszych pisarzy, ale również inne kraje, które doceniły to, że w naszym kraju urodzili się tak wybitni ludzie. Wśród takich najbardziej znanych nazwisk, które można wymienić, jeżeli chodzi o czasy współczesne to Andrzej Stasiuk (https://www.taniaksiazka.pl/autor/andrzej-stasiuk). Może i nie ma go już wśród nas, ale nie można zapomnieć o takiej osobowości, jak utalentowany Sławomir Mrożek.

Andrzej Stasiuk

Próżno szukać go na wielkich ściankach, gdzie próbują pokazać się inne, utalentowane osoby. Andrzej Stasiuk zdecydował się na życie w małej miejscowości w Beskidzie Niskim. Chyba nawet można powiedzieć, że czym prędzej uciekł z Warszawy po to, aby w Wołowcu znaleźć swoje miejsce do życia. Urokliwe miejsce, które nie raz wspominane było już w książkach autora. Dorobek literacki Stasiuka jest całkiem pokaźnych rozmiarów. Wymienić można chociażby takie książki, jak “Mury Hebronu” (debiut), “Fado”, “Jadąc do Babadag”, “Dukla”, “Patrząc na wschód”, “Opowieści galicyjskie” (kilka części), “Wschód”, “Dziennik pisany później”, itd. Życie Stasiuka było wyjątkowo barwne. Można wymienić tutaj chociażby dezercję z wojska, za co został skazany na 1,5 roku więzienia. To nie jedyne “ekscesy”, jakie można wymienić z jego życia. Bardzo ciekawa osobowość, która tworzy ambitne książki, dające ludziom do myślenia. Andrzej Stasiuk uchodzi za jednego z najważniejszych polskich pisarzy średniego pokolenia. Warto dodać, że jest to jeden z najchętniej tłumaczonych autorów. Jego książki sprzedawane są w prawie każdym języku europejskim.

Sławomir Mrożek

“Baltazar”, “Powrót”, “Wyspa róż”, “Małe listy”, “Miłość na Krymie”, “Piękny widok”, “Ambasador”, “Alfa”, “Profesor”, “Poczwórka” – to tylko część dzieł literackich, jakie Sławomir Mrożek ma na swoim koncie. Zaraz obok książek można by wymienić nagrody literackie, jakie za swojego życia zdobył Mrożek. Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, Nagroda Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego – jest tego znacznie więcej. Książki Mrożka to prawdziwa uczta dla duszy, na którą warto się udać. Jeżeli ktoś nie miał przyjemności czytać jeszcze książek tego autora, dramatopisarza, to nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, ile dokładnie traci. Szkoda tylko, że takich twórców jak Mrożek nie ma już wśród nas.